Bisiklet Tutkunlarının Mutlaka Ziyaret Etmesi Gereken 4 Rota

4 mevsim binbir güzelliği ve doğa harikasını bünyesinde barındıran Türkiye, bisiklet tutkunları için de oldukça geniş bir rota yelpazesi sunmaktadır. Gündelik şehir hayatının monotonluğunda boğulup huzur ve sakinlik arayışındaysanız gelin, sizin için seçtiğimiz birkaç bisiklet rotasını birlikte inceleyelim.

Mysia Bisiklet Rotası, Bursa

Bursa merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Mysia yolları Türkiye’de bisiklet ile gezi yapılabilecek en güzel rotalardan biridir. Bir yanında Ulubat Gölü Kıyısındaki rengarenk çiçekler, diğer yanında gür ormanları ile Mysia, bisiklet tutkunlarına yaklaşık 50 kilometrelik harika bir rota sunuyor. Gümüştepe’den başlayıp Ulubat Gölü kıyısına kadar uzanan bu yolda uğrayabileceğiniz Dağyenice Köyü gibi duraklarda bir süre mola verip doğanın ve kırsal yaşamın nasıl bütünleştiğini deneyimleyebilir hatta taşıyacak yeriniz varsa köy ekmeği, tarhana gibi o bölgeye özgü ürünlerden satın alabilirsiniz. Bisiklet tutkunluğunun yanısıra fotoğrafçılığa da meraklıysanız bu güzergah boyunca harika kareler yakalamanız da oldukça olası.

Bartın Bisiklet Rotası

3 milli park, 7 tabiat koruma alanı, şelaleler, uçsuz bucaksız kanyonlar ve ünlü dağları ile bir bisiklet rotasında olması gereken her şeyi fazlasıyla içeren Bartın rotası, bisiklet tutkunlarına unutulmaz bir seyahat imkanı sunuyor. Küre Dağları Milli Parkı’ndan Kurucaşile’ye, Kurucaşile’den Amasra’ya uzanan bu gözdolduran rotada orman ve vadilerin içinden geçecek ve doğanın tüm güzelliğine şahit olabileceksiniz.

İzmir Bisiklet Rotası

İzmir’in şirin içlesi Dikili’den, denizi ile meşur Çandarlı Beldesi’ne uzanan bu keyifli rota bol zeytin ağacı, deniz ve oksijen içeriyor. Bir tarafı zeytinlik diğer tarafı deniz ile sonlanan bir yamaçtan oluşan bu rotada bol bol fotoğraf çekip İzmir’in eşsiz koylarını ziyaret edebilirsiniz. Yol üzerinde bulunan Bademli Köyü’nde bir mola verip köy meydanında bulunan şirin kahvehanelere yöreye özgü koruk şurubununu da deneyebilirisiniz.

Büyükada Bisiklet Rotaları

Büyükada özellikle bisiklet ile seyahat etmek için oldukça ideal bir rota. Bisiklet ve fayton ile ulaşımın oldukça yaygın olduğu bu adada bisiklet tutkunları hiç yabancılık çekmeyecekler. Rum ve Türk kültürünün harmanlandığı ve yalnızca 4.5 kilometrelik yüzölçümü ile Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi, Reşat Nuri Güntekin’in evi, Meryem Ana Kilisesi, Adalar Müzesi ise mutlaka durup ziyaret etmeniz gereken noktalardan yalnızca birkaçı.