Hikayemiz

Yolculuk 1963’te Başladı

1963

Bursa’nın Kalbinde, Uludağ’a Doğru Yükselen Kırmızı Bir Çiçek Açtı

İlk kez cumhuriyetimizin yıldönümü 29 Ekim’de, 1963’te yola çıkan Bursa Teleferik, kurulduğu günden bu yana Bursa’nın en önemli sembollerinden oldu. 2012 yılına kadar aynı teknoloji ile hizmet veren teleferik, her daim Uludağ’a çıkmanın en keyifli yolu olarak bilindi.

2014

Yenilenen Sistemi ile Bursa Teleferik, Ekolojik Ve Konforlu Ulaşımın Sembolü Oldu

2014 itibarıyla yenilenen sistemi ile birlikte; misafirlerine 19 saniyede bir gelen yüksek güvenlikli ve konforlu özel kabinler eşliğinde 360 derece seyir keyfi sunmaya başlayan Bursa Teleferik, bugün de Bursa’nın en önemli sembollerinden ve Uludağ yolculuğu denildiğinde akla ilk gelen seçenek.

BURSA TELEFERİK’İ YAKINDAN TANIYIN

Bu Çok Özel Bir Yolculuk

Hat uzunluğu 9 km olan, Türkiye’nin ve dünyanın en uzun teleferik hattı olması ile ön plana çıkan Bursa Teleferik, size tüm gezi alışkanlıklarınızı unutturup yepyeni ve çok özel bir deneyim sunuyor. Saydam kabinler eşliğinde 360 derece kesintisiz manzara, konforlu ulaşım ve yaklaşık 30 dk’da Uludağ’da olma imkanı ile bu özel yolculuğun tadını çıkarın.

Kabinler
Bursa Teleferik 8 kişilik 140 adet kabin ile yol alır. 20 saniyede bir 1 kabinin geldiği, Detachable Gondola sisteminde sürekli çalışan teleferik hattında, istasyonların içine giren kabinler tahliye alanına gelirken yavaşlatılarak, yolcuların kolay inip binmesi sağlanır.

İleri Teknoloji
Yağmur, kar, tipi gibi her türlü hava koşulunda çalışabilecek şekilde tasarlanan Bursa Teleferik sistemi, sadece rüzgârlı havada kesintili hizmet verebilir. 70 km/s rüzgâra dayanıklı sistem; otomatik izleme sürecinde 3 aşamalı uyarıda bulunur.

Güvenlik
Otomatik kontrol sistemiyle her aşaması izlenen teleferik hattının tüm kritik noktalarında 2’şer teknik personel bulundurulur. Teknik sorun halinde, Acil Uyarı sisteminin sinyallerine paralel “tahliye prosedürü” uygulanır. Hatta bulunan elektrik motorları 3 dk. içinde görevini dizel motorlara devrederek, hattın hızla ilerletilmesini ve yolcuların ivedilikle tahliyesini sağlar.

Ekolojik Ulaşım
Bursa Teleferik doğanın içine zarafetle yerleştirilmiş teknolojisi ile “ekolojiye duyarlı bir ulaşım” sunar. Yapım ve işletiminin her aşamasında çevreyi koruma ve doğal kaynakları hesaplı tüketme konusunda büyük özen gösterilmiştir. Ekolojik ulaşım araçlarının tüm avantajlarını bünyesinde barındırır. Emisyon ve atıkları gezegenin dengeleyebileceği düzeyde tutar, doğal kaynakların tüketimini azaltır.

İstasyonlar
240 araçlık otopark, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, eğlence dükkanları, yürüyen merdivenler, geniş yolcu kabul salonları, sağlık merkezi, restoran ve kafeteryalar, lounge’lar, hatıra fotoğrafçısı, hediyelik eşyalardan oyuncağa tekstilden lokal lezzetlere kadar geniş seçenekli alışveriş dükkanları gibi birçok sosyal donatı; Teferrüç, Sarıalan ve Kurbağa Kaya istasyonlarında misafirlere özenle hizmet eder.

Yüksek Taşıma Kapasitesi ve Engelsiz Ulaşım
Bursa Teleferik’in saatlik yolcu kapasitesi 1500 kişidir. Bu sayede tüm misafirlerimizi hiç bekletmeden sonraki istasyona ulaştırırız. Duraklara yaklaştıkça kabinlerin hızı düşer veya kabinler durur. Bu sayede hareket kısıtlılığı bulunan veya tekerlekli sandalye kullanan yolcularımız için ulaşım kolaylığı sağlanır.

Tesis

İSTASYONLAR

Teferrüç İstasyonu

teferruc

Bursa Teleferik deneyiminin ilk adımı olan Teferrüç İstasyonu, otomasyonla yönlendirilen sistemi, 240 araçlık otoparkı, eğlence dükkanları, yürüyen merdiveni, geniş yolcu kabul salonu, Teleferik Lounge’ı ile konuklarına profesyonel hizmet sunuyor. Tesisin her iki katını da kapsayan, yerden tavana kadar uzanan camlardan; içerideyken dışarıdaki manzara keyifle izlenebiliyor.

Sarıalan İstasyonu

Muhteşem panoramik manzaralar sunan Sarıalan İstasyonu’ndaki geniş yeme-içme ve alışveriş seçenekleri, tertemiz orman havası, piknik ve kamp alanlarına erişim, teleferikte geçirdiğiniz süreyi daha keyifli kılmak için tasarlanmıştır. Rezervasyon dahilinde Kaya Kartalı, Dağ Bülbülü ve Dağ Gelinciği isimli VIP odalarda sunulan hizmetlerle keyfinizi katlayabilirsiniz.

Kurbağa Kaya İstasyonu

KURBAGAKAYA-hizmetler

Kurbağa Kaya İstasyonu’nda teleferik yolculuğunuz sona erdi ve Uludağ Oteller Bölgesi’ne ulaştınız. Burada yazın ve baharda bol oksijenli dağ havası, kış mevsiminde ise çeşitli kış sporları sizi bekliyor. Tesis içerisindeki kafe ve restoranlar, yürüyen merdivenler, alışveriş alanları ve Apollo Kelebeği, Bozayı, Gökdoğan isimli VIP odalar deneyiminizi zenginleştirir.

Lux Deneyim

VIP ODALARIMIZ

Winner

Ödüllerimiz

Trip Advisor Mükemmellik Sertifikası & Travellers’ Choice Ödülü

2016’dan beri her yıl Trip Advisor Mükemmellik Sertifikası ve Travellers’ Choice ödülüne layık görülüyoruz. Bu muhteşem yolculuğu deneyimleyip, bizi takdir eden tüm misafirlerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Hotel Award