Bursa, Uludağ ve Muhteşem Yolculuk: Bursa TeleferİK

Bursa, Uludağ ve Muhteşem Yolculuk: Bursa TeleferİK

Doğal güzelliklerin, yerleri tanımlamadaki etkisi çok fazladır. Van’dan bahsederken Van Gölü’nü söylemeden geçmek olmaz veya Adıyaman’ın adı geçerken Nemrut Dağı mutlaka akıllara gelir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bursa ise kendine has dokusu ile birçok doğal güzelliği içinde barındırıyor. Milattan önceki zamanlardan beri önemli bir yere sahip olup, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu ilk zamanlarda başkent seçilip ve sonrasında günümüze kadar kültürel açıdan göz önünde olan Bursa’nın değerli tarihinin yanında, doğal güzellikleriyle de eşi benzeri olmayan bir şehir olduğunu herkes bilir. Gelin hep birlikte bu doğal güzelliklerin neler olduğuna göz atalım.

Bursa’nın Eşsiz Doğa Güzellikleri:

Bursa’nın sahip olduğu değerli coğrafi özelliklerinin içinde höyükler, göller, şelaleler, kanyonlar ve dağlar gibi yeryüzü şekilleri vardır. Bursa’nın eski zamanlardan beri önemli yerleşim yerlerinden olan höyükleri Aktoprak Höyük’ü, Ilıpınar Höyük’ü ve Kurşunlu Höyük’üdür. Ayrıca Ilıpınar Höyüğü Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden birisi olarak da bilinir. Arapçiftliği Gölü, Dalyan Gölü ve İznik Gölü Bursa’nın önemli göllerindendir. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan İznik ilçesi, içerisinde İznik gölünü de içermektedir. Birbirinden güzel dağlarıyla çevrili Bursa Ovası’nı da saymadan edemeyiz. Samanlı Dağları, Mudanya Dağları, Katırlı Dağları, Karadağ ve son olarak da Türkiye’nin en önemli dağlarından biri olan Uludağ Bursa’da yer almaktadır. Gördüğünüz üzere eşsiz tarihli Bursa, doğadan çok değerli hediyeler almış bir ilimizdir ancak Bursa’nın en çok öne çıkan doğal oluşumu Uludağ’dır.

Bursa’nın güzelliklerini Bursa Teleferik ile Uludağ’ın zirvesine ulaşarak geniş görüş açısı ile tecrübe etmelisiniz.

Benzersiz Doğal Güzellikleriyle Uludağ:

1963’ten beri Bursa Teleferik sayesinde bu güzel şehrin günlük hayatına katılan Uludağ başka bir güzelliktir. Özellikle kış mevsimi açısından ünlenmiş olsa da 4 mevsim ayrı bir güzelliği vardır Uludağ’ın. Türkiye’nin değerli milli parkalarından biri olan Uludağ Milli Parkı, ziyaretçilere Uludağ’ın zenginliklerini göstermek ve bunları korumak amacıyla 1961 yılında açılmıştır. Bu parkta Uludağ’ın eşsiz bitkileri ve çeşitli hayvanlarıyla karşılaşılabilir.

Uludağ’ın yamaçlarından başlayarak yukarıya çıktıkça değişen ve çeşitlenen bitkilerle Uludağ tek başına oldukça büyük bir zenginliğe sahiptir. Aşağıdan yukarıya olacak şekilde ilk olarak zeytin, defne ve fındık gibi bitkiler bulunurken çıktıkça önce kestane, yabani defne gibi bitkilerle ardından da kızılcık, muşmula ve kayın ormanlarıyla karşılaşıyoruz. En yukarılarında ise çeşitli yabani bitkiler ve Uludağ köknarı gibi bitkiler vardır. İçerisinde yaklaşık 700 çeşit bitki bulunduran Uludağ aynı zamanda 130’a yakın endemik bitki ve bunların içinden de Uludağ’a özgü 30 endemik bitkiye ev sahipliği yapar. Bu endemik bitkiler içerisinde ebülmülük, Uludağ çiğdemi, sarı centiyen, keçi geveni, Uludağ obrizyası, kanaryaotu, dönbaba ve sığırkuyu bitkileri vardır. Bazı bitkiler şifa için kullanılırken bazıları kokuları için, bazıları ise renkli, farklı ve gösterişli yapıları için kullanılır.

 Uludağ’da yer alan görkemli şelaleleri ve gölleri de saymadan geçemeyeceğiz. Türkiye’nin ilk buzul çağı izlerinin bulunduğu Uludağ’da buzul göller bulunmaktadır. Bunlar: Karagöl, Kilimli Göl, Aynalıgöl, Heybeli Göl, Koğukdere Gölü, Çaylıdere Gölü ve Buzlugöl’dür. Göl eşliğinde kamp ve piknik yapmak isteyenler için en uygun olan göl ise Kilimli Göl’ü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Uludağ önemli dere ve çaylara ev sahipliği yapar. Bunlardan en bilineni ise Nilüfer Çayı’dır.

 Uludağ’ın kendine özgü ve değerli yapısının bir diğer nedeni, gezerken de görebileceğiniz farklı ve ilginç görünümlü kayalarıdır. Rüzgâr, su kaynakları veya hava koşulları sayesinde oluşan bu kayalar, aldıkları şekillerden veya geçmişten günümüze gelen eşsiz hikayeleri sayesinde isimlerini almışlardır. Bunlardan bazıları Yılanlıkaya, Cennetkaya ve Çobankaya’dır.

Bursa Teleferik’in Güzellikleri:

Teferrüç İstasyonu, Sarılan İstasyonu ve Kurbağa Kaya İstasyonu olmak üzere 3 farklı istasyona sahip olan Bursa Teleferik, Bursa ve Uludağ’ı birbirine bağlayan eşsiz bir ulaşım aracıdır. Bursa Teleferik, 1963 yılında ilk inşasından itibaren bölge halkının ve turistlerin hayatını büyük ölçüde etkilemiştir. Öncesinde ulaşımı saatler alan Uludağ’a, Bursa Teleferik sayesinde yaklaşık yarım saatte ulaşmak mümkün olmuştur. Bursa Teleferik’in güzelliklerini tecrübe etmek ve Bursa Teleferik’i neden kullanmanız gerektiğini daha iyi anlamak için tıklayınız.

Sizler de Bursa Teleferik ile Bursa’nın ve Uludağ’ın güzelliklerini zirveden tecrübe edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.