Kar Voleybolu (Snow Volleyball) Nedir?

Kar Voleybolu (Snow Volleyball) Nedir?

Yepyeni bir trend doğuyor: SNOW VOLLEYBALL- KAR VOLEYBOLU! Karda ısınabilmek için mi, kışın spor yapmaya bahane olsun diye mi ortaya çıktı bilinmez; bir kar voleybolu (Snow Volleyball) furyası başladı son yıllarda. Kimi kaynaklar kar voleybolu macerasının 2008 yılında Avusturya’da Wagrain dağlarında başladığını aktarırken; kimileri 2006’da Rusya’da geleneksel Christmas (Noel) turnuvalarıyla başladığını söylüyor. Bu alışılagelen sporların biraz dışında kalan aktivitenin sevdalıları giderek çoğalıyor. Nerede, nasıl başladığından ziyade, belki de çoğumuz için asıl soru “Nedir bu kar voleybolu?”

Kızgın kumlarda oynanan plaj voleybolunun (Beach Volleyball) kar üzerinde oynanan versiyonu olan bu sporda, Uluslararası Voleybol Federasyonu tarafından alınan kararlar doğrultusunda, plaj voleybolu ile birebir olarak aynı kurallar kabul edilmiştir. Ayrıca Avusturya Voleybol Federasyonu tarafından 2011 yılında resmi bir spor dalı olarak kabul edilen kar voleybolu, 2 kişilik takımlar halinde oynanmaktadır. Servisi atan oyuncu dışında tüm oyuncular kendi alanlarında serbestçe dolaşabilir. 16X8 bir dikdörtgen alanda düzleştirilmiş kar üzerinde oynanan bu spor, konsantrasyon ve dayanıklılığın yanı sıra, maceracı bir ruh da istiyor.

2016’da Avrupa turnuvaları başlayan bu sporun, alternatif sporlar arasındaki çekiciliği giderek artıyor. Şimdilik hakkında pek az kaynak bulunan sporun, özellikle Türkiye için kendini göstereceği, tabiri caiz ise “parlayacağı” gün yaklaşmakta. Bursa Teleferik olarak, kış sezonuna veda ederken düzenleyeceğimiz “çılgın” etkinlikte, eğlencenin doruklarını hedeflediğimiz gibi, sporun da günümüz için en uç, en farklı olanlarından birine yer vermeyi istedik. Bu yılın Avrupa turnuvalarının bir ayağı da, Bursa Teleferik A.Ş.’nin bu sporu ve etkinliği gönülden sahiplenmesi ile 3-4-5 Mart’ta Uludağ’da gerçekleştirilecek. Etkinliğin bir güzel yanı da, TRT Spor ’da canlı yayınlanacak olması.

Sizler de bu kar üzerinde kramponlar ile oynanan ilginç ve bir o kadar da eğlenceli spor ile tanışmak, hatta Türkiye’de ilk tanışanlardan olup ortamlarda sükse yapmak istiyorsanız, bizi takipte kalın. 3-4-5 Mart’ta sizleri Uludağ’a bekliyoruz.  ??