Beyaz Cennet, Bursa- Uludağ

Beyaz Cennet, Bursa- Uludağ

Türkiye’de kış turizmi denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Beyaz Cennet olarak da isimlendirilen Uludağ’dır. Bursa’da bulunan Uludağ; özellikle kış mevsiminde, yerli ve yabancı birçok ziyaretçisi için kış sporları ve aktiviteleri bakımından harika bir tercih noktası.

Kış Mevsimi & Uludağ

Bursa iklimi genel olarak ılıman bir havaya sahipken, Uludağ; yüksekliği göz önünde bulundurulunca sert ve soğuk bir havaya sahip. Kış sporları ve kış turizminin popüler olmasının nedeni de sahip olduğu bu yükseklik ve havadır. Uludağ’da kış mevsimi gelince kar kalınlığı 400 cm kadar olabiliyor. Bu da kayak pistleri için oldukça uygun bir zemin hazırlıyor. Bölgede ender bitkilerin bulunması, doğal güzellikleri ve donanımlı tesisleri sebebiyle de kış sporlarının yanı sıra ziyaretçiler için keyifli bir kış tatili noktası oluyor.

Uludağ Milli Parkı

Uludağ, 1961 yılında milli park olmuştur. Dolayısıyla lokasyon, ziyaretçileri için oldukça keyifli bir dinlenme noktası. Uludağ Milli Parkı, toplamda 27.300 hektarlık bir alanı kaplamakta. Milli parka giriş ücretlidir ve bünyesinde şelaleler, göller ve yaylalar barındırmaktadır. Dolayısıyla piknik ve kamp yapmak için oldukça uygun ortamlar mevcuttur.

Kayak Pistleri

Uludağ özellikle kış mevsiminde ziyaret edilmesi gereken lokasyonlardan. Beyaz Cennet, 20 civarında kayak pistine ev sahipliği yapmakta. Bu pistler zorluk seviyelerine göre 2’ye ayrılmıştır. 2. Bölgede 1. Bölgeye göre daha zorlu pistler yer almakta. Kış sporu sevenler için her seviyeye uygun kayak pistinin olması Uludağ’ı, sporcular için vazgeçilmez kılıyor. Orta seviye sporcular Maden Pisti’nde; profesyonel sporcular ise Beden Terbiyesi ve Kuşaklı pistlerinde kayaklarını yapabilirler.

Beyaz Cennet 5 tepeden meydana gelmektedir. Zirve, Kuşaklıkaya, Tutyeli tepesi, Cennet Kaya ve Fatin. En uzun pist Tutyeli pistidir ve 2750 metre uzunluğa sahiptir.

650 metre uzunluğuna sahip Osman Yüce Pisti, 800 metre uzunluğa sahip Ergün Pisti ve Belvü Pisti, 900 metre uzunluğa sahip Beceren Pisti, 1100 metre uzunluğa sahip Kervansaray Pisti ve 2750 metre uzunluğa sahip Kuşaklıkaya Pisti en opüler olan kayak pistleri arasında yer alır. Ayrıca telesiyej sistemi de Kuşaklıkaya Pisti’nde yer alır.

Kayak İçin Bulundurmanız Gerekenler

Beyaz Cennet’in zirvesine ve Kayak pistlerine ulaşmak için ilk önce Bursa Teleferik deneyimini yaşamanızı tavsiye ederiz. Öncelikle teleski ve telesiyej ile zirveye ulaşmak için kullanılan sistem için Skipass denilen karta ihtiyacınız olacak. Skipass uygulamaları ve ücretleri her kayak merkezi için farklılık gösterir.

Kaymak için ilk olarak kayak takımı ve kıyafetine sahip olmalısınız. Eğer sık kayak yapan biriyseniz satın alabilirsiniz. Sık kayak yapmıyorsanız veya taşımak istemiyorsanız satın almak yerine kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Sizi sıcak tutacak tulum, pantolon ve mont ise kıyafet için elzemdir. Amatör olanlar sıcak tutması için kat kat kıyafet giyerler. Ancak bu durum hem terleyerek ısı kaybetmenize hem de hareket kabiliyetinizin kısıtlanmasına yol açar.

Yanınıza almanız gereken en önemli eşyanız kasktır. Kayak sporunu profesyonel olarak yapıyor olsanız bile mutlaka kaskınızı eksik etmeyin. Başınızı korumanın yanı sıra sizi soğuktan ve rüzgârdan da korur.

Kar gözlüğü de gözlerinizi hem güneş ışığından hem de kar parlaklığından koruyacaktır. Ayrıca kayarken sağlıklı bir şekilde bakabilmenizi sağlar.

Bunların yanı sıra eldiven, koruyucu krem ve çanta gibi eşyaları da yanınızda bulundurmanız iyi olur.

İyi eğlenceler.