Hadi Beraber Teleferik Kurabiye Yapalım!

Hadi Beraber Teleferik Kurabiye Yapalım!

Yeri geldi sizlerle karda nasıl düşmeden yürüyebileceğinize yönelik blog yazısı paylaştık yeri geldi bir başka yazımızda 1 Nisan’ın nereden geldiğine yönelik rivayetleri masaya yatırdık… Bu yazımızda yine sınırların dışına çıkıyor ve sizlerle az malzemeli ve çok lezzetli bir kurabiye tarifi paylaşıyoruz. Bu nefis kurabiyeye kattığımız en güzel şeylerden biri sevgi, diğeri de teleferiğimizden gelen şekli tabi ki 🙂

İsterseniz çocuğunuz, yeğeniniz ile isterseniz de tek başınıza keyifle yapacağınız pratik teleferik kurabiye tarifi aşağıda sizleri bekliyor. Çok az malzeme kullanarak kısa sürede hazırlayıp pişirebileceğiniz teleferik kurabiyenin en eğlenceli kısmı ise hamurunuza teleferik şekli vermek ve detaylarını erimiş çikolata ile tamamlamak. Daha da zevkli olanı, köşelerinden başlayarak teleferik kurabiyeyi bir güzel yemek. Keyifli okumalar ve şimdiden afiyetle yemeler 🙂

İçindekiler:

1 paket margarin

1 su bardağı pudra şekeri

1 yumurta

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1 paket krem şanti

Ve Uludağ’daki karlar kadar un 😀 (aldığı kadar)

2 bitter çikolata (üzerini süslemek için)

En eğlenceli kısmı olan teleferik şeklini verme kısmındayız şimdi de… Yoğurduğumuz hamurdan kayısı büyüklüğünde parçalar alarak oklava yardımı ile düz hale getiriyoruz. Sonra mutfakta kare şeklindeki bir kaptan veya kurabiye kalıbından yardım alarak yine kare şeklinde hamurlar çıkartıyoruz. Çıkarttığımız kareleri sekizgen olacak şekilde yine aynı kare kabımızdan yardım alarak sağ ve sol, alt ve üst köşelerinden dik üçgenler çıkartıyoruz. Dilerseniz altıgen, beşgen gibi şekiller de üretebilirsiniz. Bu dik üçgenleri tekrardan büyük hamura ilave diyoruz çünkü bunlarla işimiz olmayacak. Sonunda sekizgen teleferik şeklinde hamurlar elde ediyoruz.

Önceden ısıttığımız 180 derecede fırında 15-20 dakika köşeleri hafif kızarıncaya kadar teleferik kurabiyelerimizi pişiriyoruz. Fırından çıkardığımız sıcacık kurabiyelerimiz soğuduktan sonra benmari usulü erittiğimiz 2 kalıp bitter çikolatayı, krema torbasına veya bir buzdolabı poşetine alıp teleferiğimizin dış hatlarını ve kapılarını çizmeye başlıyoruz.

Yaparken çok eğleneceğiniz, oldukça pratik, misafirlerinizi görünce şaşkına çevirecek ve tarifini hemen istemelerine sebep olacak teleferik kurabiyelerinizi afiyetle yemenizi dileriz. Yaptıktan sonra resmini çekip #teleferikkurabiye hastag’i ile bizimle paylaşmayı unutmayın! ???