Karantina Günlerini Verimli Bir Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere 7 Öneri

Herkese merhabalar,

Dünyaca zor günlerden geçerken, birçoğumuz günlük rutinlerini tamamen değiştirmek, hayatını yeniden düzenlemek zorunda kaldı. Hem kendimizi hem de diğer insanları korumak için evde kalma sorumluluğumuz da bu yeni yaşam düzenimize dahil ve bir süre daha evdeyiz gibi görünmekte. Peki bu günleri nasıl daha keyifli ve verimli geçirebiliriz? Evdeki zamanı daha doğru değerlendirebilmeniz için 7 altın öneri derledik.

1- Yoga- Meditasyon

Bugünlerde ruhumuzu zenginleştirmeye, iyi hissetmeye ve anda kalmaya daha çok ihtiyacımız var. Daha sakin ve dingin, daha pozitif olmanın hem kendimize hem de çevremize faydası olacağı aşikar. Evde geçirdiğiniz zamanı yoga ve meditasyon yaparak  verimli kılabilir, ruhumuzu dinleyerek ve içimize dönerek negatifliklerden uzaklaşabiliriz. Elbette hali hazırda yoga yapmayı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için faydalanabileceğiniz online ücretsiz sertifikalı bir eğitimi buraya bırakıyoruz:

Yoga Egzersizleri

2- Sanat Faaliyetlerine Online Katılım

Sanat da ruhun gıdası! Üstelik evde katılım gösterebileceğiniz sanat faaliyetleri kişisel gelişiminiz için olduğu kadar sosyal yönünüzü taze tutmanız için de önemli. Nilüfer Belediyesi’nin, Mart ayı boyunca kapalı kalmak durumunda olan Kent Tiyatrosu’nun oyunlarını dijital ortamda seyirciye açtığını hemen söyleyelim o halde. Şuradan ulaşabilirsiniz:

Nilüfer Kent Tiyatrosu Oyunları

Bunun dışında, birçoğumuz yurt dışı seyahatlerimizi iptal ettik ya da erteledik. İşte canlı olarak görmeseniz de 360 derece gezebileceğiniz yurt dışındaki bazı müzeler:

Louvre Müzesi, Paris

Vatikan Müzesi, Roma

Uffizi Galerisi, Floransa

Versay Sarayı, Paris

Pompei

Kolezyum, Roma

Prado, Madrid

Metropolitan Museum, New York

National Gallery of Art, Washington

British Museum, Londra

3- Kitap-eKitap- eDergi Okuma

Evlerinizde kaldığınız süreçte, her zamankinden daha fazla kitap okuyacak vaktiniz olacak. Bu vakti değerlendirin ve kıymetini bilin. Daha önceden listenize aldığınız ve okumanızı bekleyen kitap yığınlarını eritin. Karantinadan çıktığınızda kendinizi çok daha güçlü ve donanımlı hissedeceksiniz. Yine bu dönemde evde kalanlar için üyeliğini ücretsiz yapan eDergiler mevcut. Bunları ilgi alanlarınıza göre araştırarak, içerikleri tüketebilirsiniz.

4- Ücretsiz Kurslar

Gün bugündür! Öğrenmek isteyip ertelediğiniz bir sürü konu muhakkak var, hepimiz gibi. O halde fırsatı değerlendirerek ücretsiz online kurslara katılın. Biz farklı bilgi ihtiyaçlarına hitap eden iki tane online ücretsiz kursu buraya bırakıyoruz:

Udemy

Khan Academy

5- Film Günleri

Tek başına ya da ailenizle karantinada olabilirsiniz. Fırsatınız varken izlemek istediğiniz filmleri şöyle bir gözden geçirip, öncelik listesi yaparak bir bir tüketmeye ne dersiniz? Bu arada Netflix gibi platformların bu dönemde hali hazırdaki portföylerine yeni filmler eklediğini de belirtmek gerekir.

6- Çocuklarla Aktivite Saatleri

Evde çocuklarınız varsa, evde kalma günleri bazı anlarda daha zor bazı anlarda ise daha kolaydır. Çocuklar çabuk sıkılır, eğlenmek, oyun oynamak isterler, isteğin yanı sıra buna ihtiyaç da duyarlar. Ailecek haftalık plan yaparak; çocuklarınızın yaşlarına uygun oyunları çıkarabilir, günlere yayarak toplu şekilde katılım gösterip bu oyunları oynayabilirsiniz. Böylece hem birlikte iyi vakit geçirerek rehabilite olmuş olursunuz hem de çocuklarınızın gelişimi aksamamış olur.

7- Online Kahve Saatleri 🙂

Son olarak, bu süreç içerisinde birbirinizi göremeyeceğiniz dostlarınız, aile üyeleriniz olacaktır. Bunun için teknolojinin nimetlerini kullanarak görüntülü konuşmalar planlayabilir, bu konuşmaların kapsamını bir aradaymışsınız gibi planlayarak, çay-kahve eşliğinde keyifli sohbetler haline getirebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler dileriz.